TÉMA Hygiena

Jak často si dopřávat koupel

Lidové přísloví praví, že čistota je půl zdraví, cyničtí současníci dodávají, že špína je zdraví celé. Jak důležitá je péče o čistotu našeho těla?

Jak často se koupat?

Myjeme se v první řadě proto, abychom z kůže odstranili špínu, prach, pot, částečky zrohovatělé kůže, bakterie a zbytky kosmetiky. Péče o osobní hygienu odstraňuje případný nepříjemný tělesný zápach. Pro mnohé z nás proudící voda ze sprchy nebo lázeň ve vaně představuje relaxaci, možnost psychického zklidnění a svalového uvolnění. Koupel ovlivňuje krevní oběh, látkovou výměnu a vlastně celé tělo. Proč bychom se tedy v něčem tak báječném a navíc zdraví prospěšném měli omezovat?

Kontakt s vodou není pro kůži jen přínosem, ale také zátěží. Kůže je pokryta přirozeným jemně mastným a kyselým ochranným filmem, který ničí bakterie a zabraňuje průniku nečistot a cizorodých látek do těla. Tělo má vybudovaný mechanismus rozdělování vlhkosti a přirozeného promaštění. Pokud ochrannou vrstvu každý den narušíme, tělo ji musí znovu a znovu obnovovat, čímž se vyčerpáváme a stáváme se méně odolní.

Kůže vystavená přílišné zátěži, jako povětrnostním vlivům, ale i nadměrné očistě, vysychá, je šupinatá, svědí, je křehčí a zranitelnější.

Trh je přímo zaplaven tělovými mléky a jinými prostředky, které slibují, že kůži hydratují a zanechají vyživenou a hladkou. Kosmetika samozřejmě může naší kůži prospět, je však na místě značná opatrnost při výběru, zvlášť u alergiků, atopických ekzematiků nebo zkrátka u lidí s citlivou pokožkou.

Správná péče o kůži

 • určitě je třeba se umýt po každém větším zpocení, například po sportovním výkonu
 • upřednostňujeme kratší sprchu před koupelí. Nedá se obecně říct, jak často se sprchovat, závisí to na typu vaší pokožky, ale také na tom, jak moc se potíte. Všímejte si, jak vaše kůže vypadá, jaký z ní máte pocit. Abyste získali lepší představu, zkuste někdy po kratší sprše vynechat ošetření kosmetikou. Jestliže následně kůže šupinatí a pokud vnímáte napětí, případně svědění, pak jste ji poškodili a ošetřování vodou je nadměrné.
 • když už si chcete dopřát vanu, teplota vody by měla být okolo 37 stupňů. Lázeň by měla trvat maximálně 10 minut, po této době začínají rozestoupené kožní buňky propouštět vodu ven z kůže, čímž se kůže dehydratuje. Před koupelí je vhodné se krátce osprchovat. Pokud to neuděláte, získáváte „lázeň ve vlastní špíně" a měli byste se tedy osprchovat alespoň potom.
 • po sprše nebo koupeli ošetřete pokožku pečlivě vybranou kosmetikou. Čím je přípravek jednodušší, tj. čím méně je toho ve složení výrobku napsáno, tím lépe, protože nepředstavuje takový náraz pro vaši imunitu jako mnoho cizích složek najednou. Pozor! I přírodní kosmetika může alergizovat. Pokud reagujete citlivěji, doporučuje se přípravek nejprve vyzkoušet jen na malé ploše.
 • jestliže je vaše pokožka narušená a nemůžete se tedy denně namáčet celí, nejste nutně odsouzeni k celoživotnímu zápachu. Je třeba omýt místa „vlhkého záparu", tedy místa, kde se nejvíc potíte, jako jsou podpaží, genitálie, řitní otvor a okolí, chodidla.

 

 

Jak často si dopřávat koupel patří do témat
 • John Smithf124 08.03.2017 15:46:35

  Thanks for this article. I'd also like to convey that it can always be hard if you find yourself in school and starting out to initiate a long history of credit. There are many college students who are only trying to live and have long or good credit history can often be a difficult thing to have. fdbegfdddeagccff

 • Beruška 26.04.2015 19:14:49

  Téma sprchování: Každý říká něco jiného. Prchování to je každého věc....?

 • K**** má smrdět jak chcíplá kočka!!! Karel 21.03.2011 19:58:19

  K.unda má smrdět jak chcíplá kočka!!!

 • Je to takhle Karel 21.03.2011 19:57:41

  K**** má smrdět jak chcíplá kočka!!!

 • Denní hygiena Eduard Nud 13.09.2010 16:43:43

  V souřasné době se sprchuji jednou denně, respektive jednou hodně časně ráno, protože maminka na mne pak kouká jak vrah na vraha. Ostatně chodím spát mezi osmou a devátou, v noci tak dvě hodinky nemohu spát, osprchuji se a pak spím až do sedmi a něco. To by ještě šlo. Horší to je s mytím. Ve sprše je to příliš těsné, v pokoji, abych nezacákal, a tom mám ještě na podlaze část koberce, si naleju do umyvadla trochu šamponu a mýdla a v tom se opláchnu, ale nemyslete si, ono je to stejně tak účinné jako kdybych se mydlil rovnou. Otázkou zůstává, jak často. Dříve jsem měl naplánováno za tři dny, ale tak brzo se mi nechce. Tak jsem to udělal až se mi chce a to je dní pět. Ale to se skutečně denně sprchuji, dříve jsem se sprchoval za tři dny a myl se sprchou za devět, ale nebylo to ono. Jenomže ta maminka, no, v naší rodině se hygieně nikdy nefandilo, nahotě ještě méně, protože v naší rodině se fandilo tak jedině Dynamu a Motoru.

 • sprcha denně jamilen 13.03.2009 19:31:29

  Každodenní krátké osprchování mně dělá dobře, ale nemohu používat denně mýdlo,protože mi pak svědí záda a lýtka, kde mám suchou pokožku. Tělový šampon,nebo mýdlo tak 2× týdně.

 • Vanu 2x az 3x denně thule 13.03.2009 17:20:12

  Domnívám se, že tento článek není tak zcela objektivní k vyznavačům koupelí a lázní… Je faktem, že lidská buňka je tvořena ze cca 65 procent vody. Pokud vezmeme v úvahu složení potu a zápachu vznikajícího při rozkladu molekul kyseliny močové, která se z našich kožních póru vylučuje během nejen nadměrné fyzické zátěže, ale i dalších vlivů je namístě zamyslet se nad významem lázní prováděných tolikrát, aby se dalo předejít případným exémům či svrabům…

 • ano-ano-ano Miroslav 13.03.2009 17:01:56

  Souhlasím s vaším článkem--- jak správně pečovat o svou kůži –a již třicet roků toto tak praktikuji a nejsem nemocen …

 • 3 centimetry Rychard 13.03.2009 12:28:46

  … špína do tří centimetru hřeje a pak odpadá sama…

 • Co například parní lázeň? Ivan 10.03.2009 20:57:15

  Zajímalo by mne, jaké dopady má na pokožku parní lázeň? Připadám si po ní také „očištěn“ a rozhodně mi nepřijde dehydratační :)

 • perličky! Pytloun 10.03.2009 19:09:36

  Nejlepší je stejně perličková koupel – to je rovnou i s masáží!

 • sprcha Kyslík 23.02.2009 15:01:58

  Myslím si, že sprcha každý den nikomu neuškodí. A ten kdo se nemyje, tak ať si uvědomí, že může těm ostatním smrdět i když on se necétí :(

 • koupání Pavel 09.12.2008 07:58:53

  No já osobně bych to s tím mytím moc nepřeháněl !!!


Hygiena patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Hygiena

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku